“Notici sev!” ceriņu jūrā

 

 

Laikā, kad ceriņi zied -mana dvēsele klusām dzied.

To smarža tik reibinošā ir saprātu apburoša.

Nekur vairs negribas steigties. Zinu, šis laiks ātri beigsies.

Tādēļ baudīt šo brīdi alkstu no sirds katru mirkli./A.Štube/

 

Bez steigas, bet ar patīkamu satraukumu, maija pēdējās svētdienas agrā rītā Mālpils invalīdu biedrības “Notici sev!” dalībnieki un viņu atbalstītāji pulcējās uz kopīgu ekskursiju. Visus vienoja līdzīgas domas –  iegremdēt kājas jūras smiltīs un ūdenī, ieraudzīt šī gada Latvijas vislielāko ceriņu jūru, iegrimt smaržīgajās kupenās, atrast ceriņu laimīti...

          Līdz laimes ziedlapiņām tik ātri netikt, jo no Mālpils vispirms devāmies uz Jūrmalu iepazīties arī šīs pilsētas vēsturi. Tā kā Jūrmalas senāko iedzīvotāju pamatnodarbošanās bija upes un jūras zvejniecība, tad Jūrmalas brīvdabas muzejā aplūkojam 19.gadsimta piekrastes zvejnieka sētu ar tai raksturīgajām ēkām – dzīvojamo māju, ratnīcu ar klēti, tīklu šķūni, zivju kūpinātavu, pirti un citām būvēm. Muzejā apskatījām arī enkuru un zvejas laivu kolekciju.

Lai izzinātu Jūrmalas kā kūrortpilsētas vēsturi, tālāk dodamies uz Jūrmalas pilsētas muzeju. Vērojam videomateriālus, kas stāsta par dzīvi kūrortā sākot jau no 19.gs. beigām, kad uz pludmali dāmām un kungiem vajadzēja doties atsevišķi un dažādos laikos. Muzejā ir ļoti daudzveidīgi eksponāti - peldkostīmu kolekcija, senās Jūrmalas pastkartes,  ievērojamu mākslinieku darbi, zemūdens arheoloģija, bet visdīvainākās sajūtas rada multimediālā ekspozīcija „RAIŅA T ELPA. Plašums. Dziļums. Bezgalība". Šajā telpā, kas patiesībā ir maza, ar acīm var sakatīt bezgalīgu plašumu, ar ausīm sadzirdēt jūras skaņu, elpot jūras gaisu, ar kājām izjūst oļus un smiltis, bet ar pirkstu galiem var pieskarties Raiņa rakstītajiem vārdiem, kas atrodas nepārtrauktā kustību jūrā.

No Jūrmalas ceļš turpinājās uz Dobeli, kur vairāk nekā 4 ha lielā platībā zied un smaržo ceriņi. Ap 200 daudzveidīgo šķirņu un hibrīdu ceriņu kolekcija ir viena no lielākajām pasaulē. Tai pamatus ir licis selekcionārs Pēteris Upītis - Dobeles Augļkopības selekcijas laboratorijas vadītājs. Kā noskaidrojam, viņš visu mūžu pašaizliedzīgi un azartiski ir darbojies augļu koku un dekoratīvo augu selekcijā, lolodams sapni par Latviju kā ābolu un riekstu lielvalsti ar smaržīgām ceriņu kupenām un baltām liliju trompetēm.

Balti, zilgani, voleti, dzelteni, divkrāsaini, pildīti, zemi un augsti, un protams arī ar laimes ziedlapiņām. Baudot šos mirkļus starp ceriņiem, pazuda laiks. Nekur vairs negribas steigties, bet zinu, šis laiks ātri beigsies.

Paldies fondam „Ziedot” par atbalstīto projektu un invalīdu un viņu atbalstītāju biedrības „Notici sev!”valdei par šīs brīnisķīgās dāvanas noorganizēšanu biedrības brīvprātīgajiem darbiniekiem, viņu ģimenes locekļiem un visiem, kas palīdz un atbalsta biedrības idejas.  

Līga un Solvita Lapiņas


VIDEO skatīties >šeit<

<< Atpakaļ uz sarakstu