Ekskursija uz Kalsnavas peoniju dārzu


   Brīnumaini skaisti sākās šī saulainā 19.jūnija diena, it visur skan putnu dziesmas un cilvēku sarunas par gaidāmiem šodienas notikumiem .  Aiz ceļa gala jau pamanām milzīgu divstāvīgu autobusu .

   Cik gan Latvijas daba ir skaista! Ļoti priecājos ieraudzīt interesantas lietas pa autobusa mazo lodziņu un uzsmaidīt čaklajām rociņām, kas Latvijas dabu dara tik skaistu un mīļu. 

   OOO... Visi iesaucās, kad bijām ieradušies Kalsnavā. Tik daudz cilvēku, milzīgi pūļi un mašīnu rindas. Daži uztraucās vai vispār mūsu lielajam autobusam kaut kur būs vieta. Bet mūsu divstāvīgais autobuss tāds nebija vienīgais. Šādi milzeņi bija sabraukuši no dažādām mūsu valsts vietām.

   Visiem izdalīja sarkanas aproces. Mēs visi iejukām pūlī. Pojenes bija ļoti daudz un daž ne dažādās krāsās. Kalsnavā bija plaša pasākumu programma: keramikas darbnīca, aušana uz stellēm... Izzinošas spēles, Ata Auzāna koncerts, izrāde bērniem, seju apgleznošana un piepūšamās atrakcijas, gumu un kolekcionāru stādu pārdošana. Informācija par Kalsnavas arborētumu un peonijām:

   Kalsnavas arboretuma  kopējā platība ir 143,96 ha, no kuras koku un krūmu stādījumi aizņem 98 ha. Kalsnavas arboretums veic ilglaicīgus novērojumus par koku attīstību, piemērotību noteiktam klimatam, sēklu ražošanu un pavairošanu.

   Peonijas, sauktas arī pujenes, pojenes, ir peoniju dzimtas vienīgās ģints Peonia pārstāves. Ģintī ir aptuveni 33 sugas un daudzas varietātes, kas var tikt uzskatītas par atsevišķām sugām, jo ir ļoti atšķirīgas.

   Daži no mūsu grupas vēlējās uzkāpt augstajā skatu tornī. No jaunā torņa skatu laukumiem varēja pārskatīt gan visu plašo arborētuma teritoriju, gan vērot apkārtnes panorāmu līdz pat Gaiziņam.

   Mēs ar Jāni kāpām tik augšā. Virsotne sasniegta. Skats, vienkārši brīnišķīgs: cik skaisti izskatās lauki un dārzs no augšas, vienkārši lieliski, kā pasakā! Jutos ļoti laimīga.

   Kamēr mēs braucām uz zemnieku saimniecību “Līvi” pie kazu audzētājiem, lasīju žurnālu par pujenēm. Z/s ražo pienu, biezpienu un pat saldējumu. Saldējumu es nopirku mammai. Tiesa, kad atvedu to mājās, tas jau bija izkusis. Mums rādīja ,kā slauc kazas: viņas aizved uz kombainu, nostāda rindiņā, piesien, tad uz tesmeņiem uzliek slaukšanas aparātus un tad mašīna sūc no viņām pienu. Saimnieks ar lielu prieku stāstīja par kazām , kādus nedarbus tik tās nedara.

   Atpakaļ braucot vēl mēs apskatījām Bērzaunes luterāņu baznīcu un Vestienes muižu un parku .

   Ekskursija bija vienkārši brīnišķīga es gribu pateikt lielu paldies ikvienam ekskursijas dalībniekam, kuri ar smaidiem un neviltotu prieku un prasmi brīnīties sildīja  sirdi. Lai peoniju ziedu dažādība un smaržu burvība ilgi paliek atmiņā. Uz tikšanos nākošajā ekskursijā. Paldies Mālpils novada domei par finansiālo atbalstu transporta pakalpojumu nodrošināšanā.

Annija Vītuma  

<< Atpakaļ uz sarakstu